• 2018/2019

    • Šlabikár remesiel

     Múzeum a Kultúrne stredisko Južného Zemplína v Trebišove nás pozvalo do múzea pod názvom

     ,, Šlabikár  remesiel“.

     Program bol určený deťom, aby spoznali a zároveň si aj vyskúšali jednotlivé remeslá našich predkov. Ručné pletenie lana, mlátenie obilia, mletie kukurice.......

     Skutočný zážitok im poskytla jazda na historickom traktore s vlečkou a návšteva domácej farmy. V priestoroch muzeálneho dvora si deti prezreli aj výstavu poľnohospodárskych strojov. Viac fotiek v našom fotoalbume. 

     Kreslím, kreslíš, kreslíme

     Každé dieťa sa teší na vytúžené prázdniny. V našom ŠKD každoročné vyjadrujú radosť z prázdnin kresbou na asfalt. Školský dvor zaplnia kresbami, ktoré nám prezradia čo chcú deti počas prázdnin zažiť, čo ich zaujíma a na čo sa tešia. Pokreslený bol celý dvor a veru sa im darilo. Viac fotiek v našom fotoalbume. 

     Deň detí

     1. jún sa nám vždy spája s Medzinárodným dňom detí a inak to nebolo ani u nás v školskom klube detí. Aj tento rok čakalo deti prekvapenie. Pani vychovávateľky pripravili popoludnie plné zábavy a súťaženia. Vďaka slnečnému dňu sa školský dvor premenil na ,,disco pod holým nebom”. Preverili si svoje zručnosti a šikovnosť a po absolvovaní všetkých aktivít dostali sladké odmeny. Deti odchádzali domov s dobrou náladou.Opäť sme  raz spolu zažili popoludnie plné smiechu a radosti. Veď Deň detí je len raz do roka... Viac fotiek v našom fotoalbume. 

     Návšteva knižnice

     Už po druhý krát v tomto školskom roku sme s radosťou navštívili priestory Zemplínskej knižnice. Tentoraz nás čakalo čítanie z malej nenápadnej knižky od detskej spisovateľky Ivony Březinovej: Lentilka pre dedka Edka. Príbeh, napísaný z pohľadu vnúčika Dodka, ktorý rozpráva o svojom dedkovi Edkovi, bol natoľko pútavý a humorný, že nás celkom vtiahol do deja. Na záver pre nás pripravila milá pracovníčka knižnice rôzne čitateľské súťaže so zameraním na postreh, pozornosť, znalosti autorov i rozprávok zo sveta literatúry pre deti. Priebeh tejto akcie bol veľmi zábavný, a zároveň sme získali nové poznatky. Tešíme sa na ďalšiu návštevu knižnice. Viac fotiek v našom fotoalbume. 

     Jarné upratovanie 

     Ako každý rok, sme si aj tentoraz, zorganizovali v Školskom klube detí jarné upratovanie na školskom dvore.

     Pani vychovávateľky nám rozdali igelitové vrecia, do ktorých sme zbierali odpadky – papieriky, obaly zo sladkostí či plastové fľaše.

     Upratovanie sa nám páčilo a tešili sme sa z čistého dvora, na ktorom sa môžeme každý deň popoludní hrávať.

     Opäť sme si zopakovali, že odpadky nepatria na zem, ale do koša a že si poriadok a čistotu máme udržiavať po celý rok. nie len na školskom dvore, ale aj v priestoroch školy: v triede, na chodbách aj v našich skrinkách. Viac fotiek v našom fotoalbume. 

     Stavanie mája 

         Je taka tradicija, že pred peršim majom, postavia parobci dzivčatam pred domom maja. Šumny jej tot zvyk. I nam še barz pači, zato sebe ho u školskim klube pripominame.

     Preveľo farebnych pantľikoch sme na ňoho naviazali. Keľo ľem na ňoho vošlo, žeby sme ho vyparadzili jak še patri i žeby šicky vidzeli, že u našej škole mame veľo šumnych dzivkoch. Pri tym sme sebe zašpivali, kuščok aj potancovali a vešelo nam bulo.

     Joj... barz je dobre, že mame take šumne a vešele zvyky i u nas na vychodze a že sebe ich furt pripominame, žeby še na nich nezabudlo. Viac fotiek v našom fotoalbume. 

     Deň Zeme 

     5. apríl je vyhlásený za Svetový deň Zeme. Tento deň patrí našej planéte Zem a po celom svete sa konajú akcie a aktivity zamerané v prospech Zeme.

             Aj my deti z ŠKD sme venovali celý týždeň rôznym aktivitám zameraným na ochranu prírody, objavovaniu jej krás či triedeniu odpadu ..... 

              No najväčšou akciou, na ktorej sme sa zúčastnili, bolo podujatie, ktoré organizovalo mesto Trebišov a Správa CHKO Latorica Trebišov. Pri Mestskom kultúrnom stredisku nás čakal kultúrny program a rôzne tvorivé dielničky, kde sme si mohli vlastnoručne vytvoriť milé drobnosti z odpadového materiálu. Na tieto sa tešíme najviac. Cieľom všetkých aktivít bolo prehĺbiť náš vzťah k prírode a k šetrnému prístupu voči životnému prostrediu. Už teraz sa tešíme na ďalšie spoločné podujatia. Viac fotiek v našom fotoalbume.

     Kraslice

     Už sa nám vyčasilo, vonku je krásne, o to viac sa môžeme tešiť na jarné sviatky.

     Do školského klubu detí sme si prizvali p. Jožiovú, ktorá sa takmer 30 rokov venuje zdobeniu vajíčok horúcim voskom. Deťom v VI. oddelení vysvetlila techniku zdobenia, ukázala im svoje vyzdobené kraslice a trpezlivo, s láskavým prístupom, maľovala s deťmi škrupinky z vajíčok, ktoré si deti už vyfúknuté doniesli z domu. Zároveň ukázala deťom, ako najľahšie a najrýchlejšie môžu vajíčko zo škrupinky dostať von.

     Deti si s radosťou odnášali svoje výrobky domov s ubezpečením, že doma budú s maľovaním vajíčok pokračovať, aby sa v maľovaní ešte viac zdokonalili. Viac fotiek v našom fotoalbume. 

     Deň vody

     Svetový deň vody sa oslavuje na celom svete každoročne 22. marca.  My v ŠKD sme sa radi k tejto oslave pripojili. Aj sme si na počesť vody pripili. Samozrejme, pitnou vodou.

     O vode sme sa rozprávali, maľovali sme ju, spievali o nej piesne. Vodu sme ochutnávali, ovoniavali a súťažili, napríklad, kto skôr vypije svoj pohár vody cez slamku. To bolo zábavné.

     Opäť sme si pripomenuli, že vodou máme šetriť, lebo hoci je taká obyčajná, predsa je vzácna. Viac fotiek v našom fotoalbume. 

     Smelý zajko 

     Navštívil nás Smelý zajko. Škoda, že nebol živý. No aby sme to vysvetlili: bol to hrdina z knihy Jozefa Cígera Hronského, ktorú sme si v jednotlivých oddeleniach školského klubu detí čítali.

     V spoločnom projekte, do ktorého sme sa všetci zapojili, sme spolu zo Smelým zajkom zažili veľa dobrodružstiev, navštívili rôzne miesta a stretli veľa známych aj neznámych zvierat.

     Cestovali sme po celom svete a nevyhnutne sme si museli so sebou zbaliť pár vecí do batôžka. Každý podľa vlastných potrieb a predstáv. Vyrobili sme si lietadlá, aby sme ako on  mohli vyletieť do oblakoch. Zahrali sme si divadielko, spolu s ním sme si zaspievali aj zatancovali ba aj zabubnovali, aby nám cestovanie rýchlejšie zbehlo. Aby sme na Smelého zajka nezabudli, v tvorivých dielňach sme si vyrobili rôznych zajkov.

     Zajko je odvážny, rád spoznáva nové miesta, no nakoniec sa mu predsa len zacnelo za domovom a dospel k poznaniu, že ,,všade dobre, doma najlepšie.´´ Viac fotiek v našom fotoalbume. 

      

     Polepetko 

     ,,Na známosť sme všetkym dali, že takúto rozprávku u nás v školskom klube detí hrali!" Deti sa výborne zabávali na veľmi vtipnom predstavení na motív klasickej rozprávky POLEPETKO. 

     Polepetko je chlapec, čo popletie skoro všetko. Slová, príkazy aj dobré rady. Keď rozpráva, ani vlastná mať mu nerozumie. A však len niekto taký ako on - veselý, odvážny a popletený dokázal prejsť cez rozum obávanému čarodejníkovi Rumburakovi. Zachránil z jeho rúk zázračný Arabelin prsťeň a okrem neho získal aj srdce princeznej Arabely. Človek býva občas popletený, keď sa však riadi svojim srdcom, správnu cestu vždy nájde. Viac fotiek v našom fotoalbume. 

     Mini ZOO

     Deti zo VII. oddelenia prežili nádherný deň v prírode. Navštívili Centrum voľného času - Mini ZOO v Trebišove. Pán Ján Sopko deťom ukázal všetky zvieratká, o ktoré sa chovatelia z centra voľného času s láskou starajú. Majú niekoľko druhov zvierat ako ovce, zajace, kone, ryby, vtáky a iné. O každom zvieratku sa deti dozvedeli odkiaľ pochádza, akého veku sa dožíva, ako sa treba o ne starať a veľa iných zaujímavostí. Deti zaujato počúvali a zapájali sa do diskusie svojimi otázkami aj vlastnými skúsenosťami. Veď mnohé z nich majú aj doma svojich maláčikov. Najväčší zážitok mali, keď mohli nakŕmiť zvieratka dobrotami. 

     Návšteva v Mini Zoo mala u detí veľký úspech a určite sa tam veľmi radi vrátia. Viac fotiek v našom fotoalbume. 

     Vtáčiky v zime 

     Zima býva dlhá a krutá. Pre vtáčiky, ktoré navštevujú náš dvor sme sa rozhodli urobiť kŕmidla.

     Na výrobu kŕmidiel sme využili odpadový materiál - plastové fľaše.

     Naplnili sme ich dobrotami, ktoré budeme vtáčikom dosypávať. Kŕmidla sme umiestnili na stromy v areáli našej školy. Však nám to naše spevavce vrátia na jar. A nielen spevom. Ale dovtedy sa o ne budeme starať. Viac fotiek v našom fotoalbume.

     Snehuliačik

     Jedna guľa, druhá guľa, tretiu na vrch dám a už stojí snehuliačik a už stojí nám. 

     Stavanie snehuliakov patri odjakživa k veselým zimným zábavkam. Aj my sme podľahli lákaniu posledného snehu a vybrali sme sa postaviť nášho snehového kamaráta. 

     Išlo nám to ozaj dobre. Ani sme sa veľmi nenamáhali a pod našimi rukami vyrástla celá snehuliacka rodina. Ťažké bolo rozhodovanie, ktorý z nich je najkrajší. Nakoniec sme sa zhodli, že víťazom budú všetci. 

     Škoda, že sa naši snehuliaci tak rýchlo roztopili. No nám ostanú aspoň fotografie z tejto zábavnej akcie v školskom klube detí. Viac fotiek v našom fotoalbume. 

     Nech je bielo v školskom klube 

     Pani Zima snehom nešetrila a navalila nám ho ozaj veľa. Aj na školskom dvore máme snehu riadnu kopu. Akurát na dobrú sánkovačku.

     Vždy popoludní v školskom klube detí sa poriadne naobliekame. Rukavice, šály a čiapky nesmú chýbať, no najdôležitejšie sú klzáky a boby, aby šantenie na snehu malo tú správnu náladu. Ak sa nám práve nechce spúšťať, môžeme sa zabávať aj pri guľovačke, stavaní snehuliakov alebo pri vytváraní snežných anjelov.

     Nik z nás sa nesťažuje na zimu, hoci niekedy chýba ďalší pár rukavíc. Vždy nás veľmi zamrzí, keď nás naše vychovávateľky zvolávajú do tried.

     V týchto dňoch je jedným z našich detských želaní, nech je snehu dosť pre poriadnu sánkovačku a nech je ešte dlho vonku takto bielo. Viac fotiek v našom fotoalbume. 

     Predvianočná nálada IX. oddelenie 

     Jedno krásne predvianočné popoludnie v školskom klube detí sme spojili s tvorivou dielničkou. Naše šikovné rúčky vytvorili malé výrobky pre našich najbližších.  Koláčiky, hudba a tiež dobrá nálada v nás zanechali spomienky, na ktoré sa nezabúda. Darčeky, ktoré sme v predstihu našli pod naším vianočným stromčekom v oddelení, spôsobili nával nesmiernej radosti, zábavy a smiechu. A tak v novom roku 2019 si tú radosť a zábavu môžeme užívať naďalej. Viac fotiek v našom fotoalbume. 

     Šarkaniáda 

     Vietor fúka, šarkan letí,

     kopec víta všetky deti.

     Hola, hola, hou, letí šarkan oblohou.

     V priestoroch Školského klubu detí sa uskutočnila šarkaniáda. Naším plánom bola výroba šarkanov a ich následné vypustenie. S deťmi sme si pripravili pomôcky a s nadšením sme sa pustili do práce. Začali sme vyrábať, strihať, lepiť a farbiť. Bola to celá paleta pestrých farieb.

     Jeseň je typická pre púšťanie šarkanov, ale my sme nimi vyzdobili školu.

     Nech nám až do zimy pripomínajú farby jesene.  Viac fotiek v našom fotoalbume. 

      

     IV. oddelenie  - V knižnici

     Priestory Školského klubu detí sme vymenili za knižnicu, kde sme sa pri príležitosti ,,Noci divadiel“ zúčastnili bábkového predstavenia ,,Eduard a jeho zázračná cesta“. Zoznámili sme sa zo smelým zajkom Eduardom a spolu s ním zažili jeho podmorské dobrodružstvá. Predstavenie sa všetkým veľmi páčilo a my sme mali krásny kultúrny zážitok. Viac fotiek v našom fotoalbume. 

     Strašipárty

     Nastal čas Jesene. Bohatá pani maľuje svojimi farbami prírodu a v tomto čase sa všetci chystáme zapáliť sviečky na hroby. My deti sa však viac tešíme na Halloween.

                 Vždy, keď si do školy prinesieme masky, nevieme ostať pokojní, keď na nás volajú zo skrinky alebo z rohu triedy schované v taškách. Ako keby hovorili: „Obleč si maaa!“ A keď konečne nastane ten moment a my už ako strašidlá a nie deti vkročíme do jedálne, ktorá sa zmení na čarovné a tak trochu strašidelné miesto, nevieme sa prestať tešiť.

     Halloween je síce strašidelný sviatok plný hrôzy, no program, ktorý pre nás pripravili naše pani vychovávateľky bol vzrušujúci. Za úlohu sme mali získať desať kľúčov. Jeden za každý deň, kedy bude naša škola počas jesenných prázdnin zatvorená. Ale nebolo to celkom ľahké. Museli sme plniť rôzne úlohy. Skladať puzzle alebo hľadať písmenká rozmiestnené v jedálni a z nich zložiť slovo. Obrázok aj uhádnuté slovo nám napovedali, kde máme ukryté kľúče hľadať. Jeden z kľúčov sme získali za pesničku, ďalší za uhádnutú halloweenskú hádanku.

     Všetko sme zvládli, spoločne sme si zatancovali, pobavili sme sa a zároveň zažili niečo dobrodružné. Počas jesenných prázdnin sme ešte dlho spomínali na Halloweenskú strašipárty, ktorú sme v Školskom klube detí zažili. Viac fotiek v našom fotoalbume. 

     Poklad ukrytý v jabĺčku 

     Jeseň, bohatá pani, nám aj tento rok štedro nadelila úrodu vitamínov. Ponúka nám hrušky, hrozno a hlavne jablká.

     Každý z nás si na jabĺčku rád pochutí. A keď pani vychovávateľky pre nás pripravia v Školskom klube detí Jabĺčkový deň, neodolá nikto z nás detí.

     Okrem ochutnávky ovocia si pre nás aj tento rok pripravili rôzne súťaže a zábavné úlohy: jabĺčkový tanec, skladanie puzzle, spievaní piesní o jabĺčku, kreslene či modelovanie, alebo vymýšľanie básne.

     My už dávno vieme, že tajomstvo ukryté v jabĺčku, je zdravie. Preto nie len počas Jabĺčkového dňa, ale každý deň, by sme si mali dopriať takúto vitamínovú pochúťku, akou je ovocie.

  • Kontakty

   • Základná škola, M R. Štefánika 910/51 v Trebišove
   • riaditelka@zsmrstv.edu.sk
   • valcerova.danka@gmail.com
   • Telefón učtáreň: 056/6724223
   • Adresa školy: M. R. Štefánika 910/51, 07501 Trebišov 075 01 Trebišov Slovakia
   • IČO: 035541113
   • DIČ: 202 166 34 79
   • Riaditeľka školy: RNDr. Iveta Kučerová Telefón: 056/6684416, 0901 704 093
   • Zástupkyňa riaditeľky pre 1. stupeň a ŠKD: Mgr. Renáta Lapitková, email: lapitkova@zsmrstv.edu.sk, telefón: 0903 645 685
   • Zástupkyňa riaditeľky pre 2. stupeň: PaedDr. Božena Vašková, email: zastupkyna@zsmrstv.edu.sk, telefón: 0903 645 685
   • Vedúca školskej jedálne: Monika Dulovičová, email: jedalen@zsmrstv.edu.sk, telefón: 0903 644 841
   • Email na webmastera: valcerova.danka@gmail.com