• Slovenčina s micro:bitmi

• Do fotogalérie bol pridaný nový album Slovenčina s micro:bitmi.

Slovenčina s micro:bitmi

Žiaci V. B triedy vytvorili tlačidlá z kartónu, ktoré pripojili pomocou elektrických obvodov k mikro:bitom. Na hodine informatiky vytvorili program, ktorý náhodne generoval vždy jedno písmeno abcedy. Naučili sa používať premenné, náhodný výber, aj podmienku. Nakoniec si zapojili micro:bity pomocou krokosvorkových káblov do el. obvodu s micro:bitom, ktoré použili na hodine slovenčiny. Micro:bit zobrazoval náhodné písmená a žiaci pracovali v pracovnom liste podľa zadaní, kde si s hrou Meno, mesto, zviera, vec zopakovali podstatné aj prídavné mená.

Hodiny TECH – INF – SJL,  boli logicky prepojené so zvyšujúcou sa obťažnosťou, ktorú žiaci vnímali ako hru. Aj takto môžeme prepojiť učenie so zábavou a zároveň s reálnym životom.

• Micro:bity vo výučbe: "Povedz mi čo cítiš".

• Do fotogalérie bol pridaný nový album Micro:bity vo výučbe: "Povedz mi čo cítiš"..

Žiaci z 3. C vytvorili na hodine výtvarnej výchovy pocitových smajlíkov - radostného, smutného a neutrálneho. V programe MakeCode vytvorili program, kde vložili hudbu ľudových piesní zo Zemplína a nahrali ich do mikrobitov. Pracovali v tímoch a po zapojení obvodov, stlačením vybraného smajlíka im zahrala hudba. Spoločná práca zlepšila komunikáciu medzi deťmi. Výsledok je super projekt "Povedz mi, ako sa citiš".

• Prvácka akadémia

• Tak ako jabloň víta máj,
            keď v korunách jej zazvoní,
            tak odohrá sa stará báj,
            keď detskú tvár
            dlaň matky víta.

Takto zneli slová úvodnej piesne a tanca malých prvákov s ich "mamkami", ktoré predstavovali žiačky 5.ročníka.

V piatok 10. 5. 2024 sa v MsKS predstavili žiaci prvých ročníkov, ktorí pod vedením svojich triednych učiteliek a vychovávateliek pripravili program plný piesní, tancov a hovoreného  slová na tému „Úsmev spája rodinu“. Úsmev je jedným z najjednoduchších, no zároveň najmocnejších spôsobov, ako prejaviť lásku, priateľstvo a porozumenie. Keď sa usmejeme, objavujeme v sebe silu, ktorá nás nielen napĺňa radosťou, ale aj šíri túto radosť ďalej. Úsmev sa stáva mostom, ktorý prekonáva všetky prekážky a spája nás do jednej veľkej školskej rodiny.

• Enviro deň

• Do fotogalérie bol pridaný nový album Enviro deň.

V utorok 7. 5. 2024 sa v našej škole uskutočnil Enviro deň. Žiaci šiesteho ročníka mali možnosť naučiť sa správať ekologicky,  spoznávať  prírodu a obnoviteľné zdroje energie.

• ŠKD - Najväčšia zemeguľa

• Do fotogalérie bol pridaný nový album ŠKD - Najväčšia zemeguľa.

ŠKD - Najväčšia zemeguľa

Každý deň môže byť Deň Zeme.

V Školskom klube detí sme si tento deň pripomenuli ešte raz. Tentoraz sa z nás stali umelci. Rozhodli sme sa, že si namaľujeme najväčšiu zemeguľu. Potrebovali sme veľké miesto na náš obrovský výtvor. Veľkú asfaltovú plochu máme na školskom dvore. Na nej sa naša krásna Zem, plná kvetov a stromov, zvieratiek aj vtáčikov a hlavne plná veselých detí, nádherne vynímala.

Nepýtajte sa, koľko farebných kried sme spotrebovali. Bolo ich ozaj veľa. No ostalo ich ešte dosť, aby sme mali čím písať na tabuľu.

• ŠKD - Stavanie mája

• Do fotogalérie bol pridaný nový album ŠKD - Stavanie mája .

ŠKD - Stavanie mája

Máj, máj, máj, zelený,

pod oblôčkom sadený.

Stavanie mája je jedna z ľudových tradícií, ktoré si v Školskom klube detí pripomíname každý rok. Vždy sa pri tom zabavíme, zaspievame si aj zatancujeme. Ani tento rok to nebolo inak.

Dopoludnia naši starší spolužiaci z druhého stupňa postavili máj pred školou a popoludní sme v ŠKD vyparádili školský dvor. Na výzdobu sme použili ozaj veľa farebných stužiek, aby bolo všetko pestré a veselé.

Počasie bolo nádherné a my sme mali všetci dobrú náladu.

• Súťaž Mladý záchranár

• Do fotogalérie bol pridaný nový album Súťaž Mladý záchranár.

Súťaž Mladý záchranár

Začiatkom mája sa mladí záchranári z 1. a 2. stupňa našej školy zúčastnili  okresnej súťaže organizovanej Červeným krížov v Trebišove.

Súťažili v teoretických vedomostiach, no i v praktických zručnostiach.

Žiaci 1. stupňa sa umiestnili na výbornom 3. mieste – Hugo Zbojovský 2. B,

Mária Šimaiová 3. B,

Matej Lukáč 3. B,

Barborka Jurašková 4. C,

Barborka Bocsárová 4. A.

Žiaci 2. stupňa sa umiestnili na peknom 5. mieste -  Zara Fečojagerová 6. D,

Martin Suchý 6. D,

Petra Gergeľová 6. D,

Šimon Kocák 6. D,

Jarmila Parizeková 7. C.

Súťažiacim gratulujeme a prajeme veľa chuti do ďalšej prípravy, ktorá ich čaká v bud. školskom roku.

• Deň Zemplína

• Do fotogalérie bol pridaný nový album Deň Zemplína.

Deň Zemplína

Dňa 30.4.2024 si žiaci našej školy mohli pripomenúť zvyky a tradície  našich starých rodičov v druhom ročníku podujatia s názvom „Deň Zemplína“.  Prostredníctvom kreatívnych dielní, prednášok, ukážok ľudového tanca a spevu či prípravy tradičných zemplínskych jedál si žiaci spoločne s učiteľmi zaspomínali, ako sa kedysi žilo.

Na zaujímavých workshopoch mali možnosť naučiť sa tvoriť zemplínske ornamenty, vyskúšať si zdobenie perníkov alebo si osvojiť základy tkania, vyšívania či drotárstva. Krásny slnečný „zemplínsky“ deň vyvrcholil kultúrnym programom našich žiakov a stavaním mája pred budovou školy.

• Čítajkovia z 1. C

• Do fotogalérie bol pridaný nový album Čítajkovia z 1. C.

Čítajkovia z 1. C

Náš prvý školský rok čoskoro končí. Poznáme už takmer všetky písmená, cez slabiky sme sa prebojovali k prvým slovám a vetám. Zisťujeme, že čítaním  trénujeme techniku, intonáciu aj  plynulosť  čítania. S každou ďalšou prečítanou knihou sa ale dozvedáme  aj o okolitom svete, máme priestor byť tvoriví, rozvíjame pamäť, vnímanie, učíme sa koncentrovať a aktívne počúvať. V knižných príbehoch zažívame napínavé aj veselé situácie, vciťujeme sa do postáv, smejeme sa spolu, ale zažívame aj smútok. Čítame už všetci ...na hodinách, na krúžku či len tak cez prestávky v našej triednej knižnici... Náš prvý rok čoskoro končí a zisťujeme, že nečítame iba pre známky... MY ČÍTAME PRE RADOSŤ!