- Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov
- JA Slovensko
- Digitálna transformácia vzdelávania a školy
- Zabezpečenie rovnakého prístupu k vzdelávaciemu procesu so špeciálnym dôrazom pre žiakov so ŠVVP
- Zvýšenie čitateľskej, matematickej a prírodovednej gramotnosti žiakov základnej školy
- Zvýšenie ČMPG - Kluby učiteľov 2018/19, 2019/20, 2020/2021
Zvýšenie čitateľskej, matematickej a prírodovednej gramotnosti žiakov základnej školy
Predmet podpory NFP
časť B
Zoznam a popis hlavných aktivít Projektu
Hlavná aktivita 1
Aktivita 1: Implementácia extra hodín
Typ aktivity: tvorba, inovácia, realizácia vzdelávacích programov zameraných na zvýšenie, prírodovedných, matematických, environmentálnych, jazykových, IKT zručností vrátane finančnej gramotnosti vrátane podnikateľských vedomostí a ekonomického myslenia
Zdôvodnenie aktivity: Súčasná ekonomická a sociálna situácia si vyžaduje v oblasti vzdelávania intervencie do všetkých zložiek vzdelávacieho systému. Moderná vedomostná spoločnosť potrebuje ľudí, ktorí budú vzdelaní a budú disponovať zručnosťami, ktoré si vyžadujú nové pracovné miesta s vysokou pridanou hodnotou. V poslednom období (najmä s nástupom nových komunikačných zariadení ako napr. smartphonov, sociálnych sietí, internetu a pod.) výrazne vzrástli medzi žiakmi problémy s nesprávnou výslovnosťou, gramatikou (napr. písanie textov bez diakritiky a používanie skratiek) výrazne sa im znížila úroveň slovnej zásoby a zároveň u nich klesá schopnosť čítať text s porozumením. Medzi ďalšie negatíva, ktoré majú rastúci trend sú: žiaci majú nedostatočné logické myslenie, znižuje sa atraktivita prírodovedných predmetov, žiaci majú rastúce problémy s počtami v rámci predmetu matematika, nevedia využívať matematiku v rôznych súvislostiach v praktickom živote. Nízka úroveň matematickej gramotnosti ovplyvňuje negatívne aj finančnú gramotnosť. Nakoľko vnímame strácajúci záujem zo strany našich žiakov o matematiku a prírodovedné predmety a zároveň vnímame nedostatky v rámci čitateľskej gramotnosti potrebujeme súčasný vzdelávací proces rozšíriť o extra hodiny, v ktorých naši pedagógovia budú za pomoci moderných didaktických pomôcok využívať inovatívne a atraktívne formy vzdelávania.
Cieľ aktivity: Zabezpečiť inováciu obsahu a metód vzdelávania s dôrazom na čitateľskú, matematickú a prírodovednú gramotnosť
Termín realizácie aktivity 1: 04/2019 - 01/2021
Celkové trvanie: 22 mesiacov
Extra hodiny sa budú vyučovať nad rámec povinných a disponibilných hodín a to v nasledovnom rozsahu:
Primárne vzdelávanie – PV
2. ročník: 1 extra hodina x 4 triedy- Hravá matematika. Spolu 4 hodiny.
3. ročník: 1 extra hodina x 3 triedy - Hravá prírodoveda. Spolu 3 hodiny.
4. ročník: 1 extra hodina x 3 triedy - Hravé čítanie. Spolu 3 hodiny.
Spolu: 10 hodín
Počet zapojených učiteľov: 9
Extra hodiny na prvom stupni. 2 roky po 33 týždňov, spolu 66 týždňov počas 22 mesiacov x 10 extra hodín. Spolu 660 hodín.
Nižšie stredné vzdelávanie – NSV
5. ročník 1 extra hodina x 3 triedy - Mladý vedec. Spolu 3 hodiny.
6. ročník: 1 extra hodina x 3 triedy - Mladý vedec. Spolu 3 hodiny.
7. ročník: 1 extra hodina x 3 triedy - Aktívne čítanie. Spolu 3 hodiny.
8. ročník: 1 extra hodina x 3 triedy - Aktívne čítanie. Spolu 3 hodiny.
9. ročník: 1 extra hodina x 3 triedy - Praktická matematika. Spolu 3 hodiny.
Spolu: 15 hodín
Počet zapojených učiteľov: 11
Extra hodiny na druhom stupni počas 2 rokov po 33 týždňov, spolu 66 týždňov počas 22 mesiacov x 15 extra hodín. Spolu 990 hodín.
Implementáciou extra hodín predpokladáme zlepšenie študijných výsledkov všetkých žiakov v oblasti čitateľskej, matematickej a prírodovednej gramotnosti. S čím súvisí aj predchádzanie predčasného ukončovania povinnej školskej dochádzky. Žiaci budú mať možnosť rozšíriť si vedomosti z matematiky, fyziky, chémie, geografie, slovenského jazyka, informatiky a programovania, naučia sa základom podnikania. Každý učiteľ vypracuje plán predmetu, ktorý bude vyučovať. Hodiny extra sú plánované:
Hlavnou formou vyučovania v rámci rozsahu extra hodín bude implementácia inovatívnych metód a foriem do vyučovania so zameraním na PISA gramotnosti. Intenzívne budeme využívať interaktívne a digitálne vyučovanie, budeme využívať nové učebné pomôcky a modernú literatúru. Jednotliví pedagógovia školy participujúci na tejto aktivite s cieľom podporiť hlavne čitateľskú gramotnosť žiakov, t. j. porozumenie, používanie a uvažovanie o písomných textoch žiakmi, s väzbou na matematickú a prírodovednú gramotnosť, budú využívať hlavne metódy inovačné a aktivizujúce s využitím IKT a moderných učebných pomôcok, ako sú napr.:
- metódy projektového a problémového vyučovania,
- zážitkové učenie, situačné a inscenačné,
- prezentačné metódy, napr. prezentácie prác z vlastnej tvorby žiakov,
- aktivity s využitím internetu, tlačených a elektronických médií a knižníc (napr. čítanie webových stránok obsahovo príbuzných danému predmetu, čítanie novín ,magazínov, komiksov, encyklopédií),
- didaktické hry, úlohy, príklady na rozvíjanie a testovanie kompetencie,
- výskumná činnosť a pozorovanie,- induktívne metódy, t. z. používať veľa názoru a dostatok cvičení pri utvrdzovaní a aplikácii učiva,
- metódy rozvoja kritického myslenia,
- metódy činnostne zameraného vyučovania (praktické práce) a iné,- názorné ukážky, modelové situácie.
V rámci podpory čitateľskej gramotnosti sa zameriame najmä na:
• Porozumenie textu (úlohou je lokalizovať špecifickú informáciu alebo myšlienku v texte, ktorá je dôležitá pre porozumenie významu textu, príp. dokázať si takúto informáciu zapamätať a zreprodukovať).
• Vyvodenie priamych záverov (schopnosť dedukovať z textu - vyvodzovať informácie, myšlienky a súvislosti, ktoré nie sú explicitne formulované v texte a usudzovať na nejaký význam alebo súvislosť medzi myšlienkami textu).
• Interpretácia a integrácia myšlienok a informácií (konštruovať význam nad rámec textu, nachádzať súvislosti medzi myšlienkami textu, zhŕňať informácie a zvažovať širšie dôsledky obsahu textu).
• Skúmanie a hodnotenie obsahu, jazyka a prvkov textu (kriticky hodnotiť prečítaný text nielen z hľadiska obsahu, ale aj foriem, reflektovať štruktúry textu, jazykové prostriedky, literárne útvary, autorov osobný pohľad a štýl, vychádzať pri hodnotení textu zo svojho chápania sveta a predchádzajúcich čitateľských skúseností).
Pri výbere príkladov a úloh na rozvíjanie a testovanie matematickej gramotnosti budeme klásť dôraz sa na uvažovanie, argumentáciu, komunikáciu, orientáciu v grafoch a tabuľkách, vyjadrenie bežných problémov v matematickom jazyku, riešenie problémov podľa návodu a používanie štatistiky a pravdepodobnosti. Voľba vyučovacích metód, foriem, techník bude v kompetencii učiteľa, hlavným kritériom ich výberu by mala byť miera efektivity plnenia vzdelávacieho cieľa, pričom je žiaduce vhodne využívať spomenuté alternatívne, aktivizujúce a progresívne formy a metódy vyučovania. Princíp metodológie aktivity je založený na osvojovaní PISA gramotnosti, využívaní moderných vyučovacích prostriedkov prostredníctvom moderných foriem a metód vzdelávania cieľovej skupiny žiakov, tiež uplatňovaní individuálneho prístupu učiteľa a žiaka. Aktivitu zabezpečujú kvalifikovaní pedagógovia základnej školy s primeranou praxou vo výučbe cieľovej skupiny.
Cieľová skupina: Priamou cieľovou skupinou v rámci tejto aktivity sú žiaci ZŠ vrátane so ŠVVP v celkovom počte 550 žiakov.
Sekundárnou cieľovou skupinou pedagogickí zamestnanci školy.
Výstupy:
Realizovaním tejto aktivity dosiahneme, že žiaci budú inovovaným obsahom vzdelávania so zameraním PISA gramotnosti pripravovaní na reálne potreby ďalšieho stredoškolského vzdelávania, trhu práce a zároveň tak, že v každodennom živote budú schopní kriticky a logicky myslieť, analyzovať a vyhodnocovať rôzne situácie. Rozšírením vzdelávacieho procesu o extra hodiny výrazne skvalitníme a zmodernizujeme vyučovanie a zároveň dosiahneme lepšie študijné výsledky našich žiakov a pripravíme ich na reálny život a prácu v modernej, vedomostnej spoločnosti.
Kvalitatívne výstupy:
- zlepšenie študijných výsledkov žiakov v PISA gramotnostiach- rozvíjanie kľúčových kompetencií žiakov so špeciálnym dôrazom na čitateľskú, matematickú, prírodovednú gramotnosť
- zatraktívnenie vyučovacieho procesu, zavedenie inovatívnych metód a foriem vzdelávania prostredníctvom extra hodín
- realizáciou aktivity dosiahneme podporu tímovej práce, samostatného myslenia, logického myslenia, priestorového vnímania, kreativity, čítania s porozumením, schopnosť efektívne vyhľadávať informácie
Kvantitatívne výstupy:
- realizácia 1650 extra hodín
- zapojenie 20 učiteľov do aktivity
- zakúpenie učebných pomôcok v počte 398 ks, počítačov 18 ks, notebookov 5 ks, interaktívnych tabúľ 5 ks, projektor 5 ks, 3D tlačiareň 1 ks, hlasovací systém 1 ks, literárnych pomôcok plánujeme nakúpiť 1840 kusov
Personálne kapacity - 9 na prvom stupni, 11 na druhom stupni, spolu 20 pedagogických zamestnancov. Zúčastnení pedagógovia majú dostatočné adekvátne vzdelanie. Jedná sa o pedagógov týchto predmetoch: v slovenskom jazyku, v matematike, v prírodovedných predmetoch a učiteľ 1-4.
Priestorové kapacity - Naša škola disponuje dostatočnými priestorovými možnosťami, interiérovým vybavením triedami a odbornými učebňami.
Materiálno - technické možnosti - za účelom úspešnej realizácie tejto aktivity sú nevyhnutné viaceré moderné učebné pomôcky, interaktívne technológie a IKT zariadenia a literatúra. Ich bližšia špecifikácia je súčasťou prílohy 1a- rozpočet projektu, ktorý bol zostavený na základe cenového prieskumu. Všetky zadefinované pomôcky a zariadenia sú nevyhnutné na úspešnú realizáciu tejto aktivity a naplnenie jej cieľa. Vynaložené finančné prostriedky budú efektívne a hospodárne, nakoľko všetky pomôcky sú opodstatnené, budú intenzívne využívané a to aj po skončení implementácie tohto projektu
Verejné obstarávanie súvisiace s dodávkou tovarov / služieb. V rámci tejto aktivity sa uskutoční verejné obstarávania s cieľom zakúpenia moderných učebných pomôcok, interaktívnych technológií a IKT zariadení a literatúry. Aktivita bude podliehať aktuálnym pravidlám platnej legislatívy a podmienkam uvedených v Príručke na verejné obstarávanie. Personálne túto aktivitu zabezpečí externá osoba. Samotný proces verejného obstarávania chceme zabezpečiť v prvom polroku v rámci danej aktivity.
Hlavná aktivita 2
Aktivita 2: Rozšírenie kľúčových kompetencií pedagogických zamestnancov
Typ aktivity: podpora rozvoja kľúčových kompetencií pedagogických a odborných zamestnancov vrátane oblasti jazykových a IKT zručností
Zdôvodnenie a popis aktivity: Za účelom úspešnej realizácie projektu je potrebné umožniť našim pedagogickým zamestnancom ZŠ získať nové kompetencie potrebné pre prípravu inovácie vzdelávania (realizáciu motivačnej a efektívnej výučby) žiakov na ZŠ. Pedagogickým pracovníkom chceme sprostredkovať najnovšie poznatky z inovatívneho vzdelávania prostredníctvom dvoch vzdelávacích kurzov (Kurz 1: Čitateľská gramotnosť 1, Kurz 2: Čitateľská gramotnosť 2), ktoré sa uskutočnia na začiatku tejto aktivity.
Cieľ aktivity: Podporiť vzdelávania pedagógov zamerané na moderné vzdelávanie a zabezpečiť výmenu skúseností pomocou pedagogických klubov.
Termín realizácie aktivity 2: 02/2019 - 01/2021
Celkové trvanie: 24 mesiacov
V rámci tejto aktivity sa neplánuje uskutočniť proces verejného obstarávania.
V priebehu realizácie projektu vytvoríme 3 pedagogické kluby:
• klub učiteľov PDAG I. stupeň ZŠ - Pedagogický klub bez výstupu 2 x mesačne po 2 hodiny počas 20 mesiacov, spolu 80 hodín na jedného účastníka. Počet členov klubu - 5. 5 x 80 hodín - spolu za klub 400 hodín
• klub učiteľov MATG a PRIG II. stupeň ZŠ - Pedagogický klub bez výstupu 2 x mesačne po 2 hodiny počas 20 mesiacov, spolu 80 hodín na jedného účastníka. Počet členov klubu - 8. 8 x 80 hodín - spolu za klub 640 hodín
• klub učiteľov ČIG II. stupeň ZŠ - Pedagogický klub bez výstupu 2 x mesačne po 2 hodiny počas 20 mesiacov, spolu 80 hodín na jedného účastníka. Počet členov klubu - 9. 9 x 80 hodín - spolu za klub 720 hodín
Počet osôb zapojených do jednotlivých klubov:
• klub učiteľov PDAG I. stupeň ZŠ - 5 pedagogickí zamestnanci
• klub učiteľov MATG a PRIG II. stupeň ZŠ - 8 pedagogickí zamestnanci
• klub učiteľov ČIG II. stupeň ZŠ - 9 pedagogickí zamestnanci
Vedúci jednotlivých klubov spracujú plán klubovej činnosti. Členovia klubu sa budú schádzať 2 x mesačne po 2 hodiny, kde budú riešiť, diskutovať a navrhovať riešenie problémov pri práci so žiakmi. Navzájom si budú vymieňať a zdieľať overené postupy najmä v oblasti inovatívneho vzdelávania. Starší, skúsenejší učitelia budú na týchto stretnutiach odovzdávať cenné informácie svojim mladším kolegom. Pomoc bude nasmerovaná aj na skupinu žiakov zo ŠVVP a SZP. Činnosť a aktivity všetkých klubov budú prioritne zamerané na rozvíjanie čitateľskej, matematickej a prírodovednej gramotnosti žiakov s cieľom zlepšenia študijných výsledkov žiakov a teda aj akéhokoľvek testovania. Predpokladá sa, že žiaci budú takto pripravení ukončovať povinnú školskú dochádzku vo vyššom ročníku a teda budú reálne lepšie pripravení pre trh práce. V pedagogických kluboch sa bude klásť špeciálny dôraz na prácu so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a žiakmi z marginalizovaných rómskych komunít. Dôraz bude kladený na spoluprácou s rodinou. V prípade potreby budú jednotliví rodičia pozívaní na stretnutia klubov.
Cieľová skupina: Priamou cieľovou skupinou sú pedagogickí a odborní zamestnanci v počte 30.
Sekundárnou cieľovou skupinou v rámci tejto aktivity sú žiaci ZŠ vrátane so ŠVVP.
Hlavná aktivita 3
Aktivita 3: Koordinácia projektu Termín realizácie aktivity 2: 02/2019 - 01/2021
Celkové trvanie: 24 mesiacov Jedná sa o aktivitu, ktorá pozostáva z koordinačných činnosti (riadenie projektu) v rámci hlavných aktivít. Riadenie projektu a publicita projektu bude trvať počas celej doby implementácie projektu. Pri plánovaní harmonogramu sme vychádzali z doterajších skúsenosti z obdobných projektov.
Podporné aktivity Projektu
Podporné aktivity projektu sú nasledovné:
Výdavky v rámci paušálnej sadzby na nepriame výdavky.