• História školy

• 30. novembra 1973 sa slávnostne otvorili brány našej školy, aby nimi do dnešného dňa  prešli tisícky žiakov, rodičov a desiatky zamestnancov. Škola sa stala druhým domovom pre všetkých z nich. K slávnostnej nálade prispelo aj počasie, keďže sa začala pravá zima  a snehová prikrývka umocnila toto čaro. Celá škola sa žiarivo leskla v odraze vločiek zimy. Žiaci mali možnosť obzrieť si nové triedy a vyskúšali si, ako sa sedí v nových laviciach.  Škola bola situovaná na Ulici sovietskej armády, preto niesla názov Základná deväťročná škola SNP na Ulici sovietskej armády. Nová škola sa stala dominantou ulice. Škola mala pekný nový interiér a postupne aj všetko, čo k vybaveniu školy patrí: odborné učebne, telocvične, školskú jedáleň a rozsiahly školský dvor.

Od začiatku jej existencie školu navštevovalo 505 žiakov, bolo tu 22 tried  a pôsobilo 25 pedagogických zamestnancov. Prvým riaditeľom školy bol Ján Molnár.   K vedeniu školy patrili aj  dvaja zástupcovia - Andrej Zuščin a Gejza Gore. Vo vedení školy sa postupne do dnešného vystriedali piati riaditelia a trinásť zástupcov riaditeľa.

Postupom času sa skrášľoval aj školský areál, začalo sa s úpravami  terénu a výsadbou stromov. V nových priestoroch sa cítili žiaci ako doma, pretože budova školy pôsobila od začiatku útulne a upravene. Zároveň je situovaná v blízkosti parku, ktorý poskytoval žiakom  a učiteľom vždy zaujímavé možnosti  a aktivity. Keďže počet žiakov narastal až do čísla 1306 v školskom roku 1986/87,  musela byť zabezpečená dvojzmenná dochádzka. Počet žiakov klesol až po vybudovaní ďalších škôl v meste.

Koncom 80-tych rokov mala „Molnárova škola“, ako jedna z prvých základných škôl vo vtedajšom Východoslovenskom kraji špecializovanú učebňu výpočtovej techniky. Tá vznikla predovšetkým z iniciatívy dvoch mladých učiteľov Mgr. Lučanského a PaedDr. Beňa. Všetky práce spojené so zadovážením prvých mikropočítačov a ich inštaláciou do novovybudovanej učebne zvládli mladí nadšenci v rekordne krátkom čase. Už v školskom roku 1986/1987 prebehli prvé kurzy práce s počítačom v škole pre riaditeľov škôl v okrese, ich zástupcov a učiteľov matematiky.

1. júna 2002 škola prešla na právnu subjektivitu, čím škola získala samostatnosť, ale aj povinnosti a zodpovednosť vedenia za svoje rozhodnutia.

Reformou vzdelávacieho systému na Slovensku v roku 2008 si škola vytvorila vlastný školský vzdelávací program pod názvom Dobrá škola.

Už po necelých 30 rokoch prevádzky sa na budove školy začali prejavovať netesnosti okien, dverí, aj strechy. Do budovy po každom daždi zatekalo a postupne sa škola stávala zdravotne nevyhovujúcou pre jej užívateľov. Chátranie budovy sa podarilo zastaviť vďaka riaditeľke školy Mgr. Mokáňovej, zriaďovateľovi Mestu Trebišov a Oddeleniu školstva, ktorým sa podarilo  získať nenávratný finančný príspevok v rámci Regionálneho operačného programu z výzvy  Infraštruktúra vzdelávania. Celková rekonštrukcia bola  vo výške 34 mil. korún. Zrealizovala sa oprava strechy a zároveň zateplenie obvodového plášťa s výmenou okien, dverí a novou fasádou, ktoré nám slúžia dodnes. Práce prebiehali v rokoch 2009-2011 a vydarenou rekonštrukciou škola stále patrí medzi najkrajšie budovy v meste.

Po oprave exteriéru budovy sa pokračovalo v úpravách priľahlých nádvorí a športovísk a v opravách interiéru. Vymaľovali sa všetky chodby a učebne. Postupne sa vymenilo celé zariadenie školskej kuchyne a inštalovala sa vzduchotechnika. Zrekonštruovali sa všetky sociálne zariadenia, vymenili sa staré torzá svietidiel za nové ledkové, vymenili sa staré esteticky aj zdravotne nevhodné podlahové krytiny v celej škole, vrátane telocviční. Každý žiak školy má svoju šatňovú skrinku a učitelia nový nábytok v kabinetoch. Na bezpečnosť žiakov pomáha dohliadať kamerový systém.

Aj vďaka realizácii projektov z európskych fondov sa všetky triedy vybavili informačno-komunikačnými technológiami a odborné učebne fyziky, chémie, biológie, techniky a informatiky  množstvom pomôcok. Zrevitalizovala sa školská knižnica a školská kuchynka.