• Dobrovoľníci na 1. stupni

• Do fotogalérie bol pridaný nový album Dobrovoľníci na 1. stupni.

Dobrovoľníctvo je krásna a záslužná činnosť, ktorá dokáže nenahraditeľne formovať charakter človeka. Odštartovali sme akciu, ktorej cieľom bolo pomôcť opusteným zvieratkám v útulku Zemplínska labka. Žiaci z 1. stupňa ZŠ sa do dobrovoľníctva pustili s nadšením. "Labkovú patrolu"  vytvorili žiaci 3. C triedy. Všetkým, ktorí   prispeli potrebnými vecami a krmivom pre zvieratká, sa chceme z celého srdiečka poďakovať.

• Timravina studnička

• Do fotogalérie bol pridaný nový album Timravina studnička.

Pekné slovo dokáže  kedykoľvek a kdekoľvek vytvoriť šťastie, v starostiach je oporou, v únave prináša odpočinok, v znechutení vracia odvahu a v smútku je útechou.  Žiaci našej školy  Marko Demko, Vivienne Valcerová a Natália Kulínová  sa 24. 11. 2023  zúčastnili v Lučenci Celoslovenského kola súťaže  v prednese pôvodnej slovenskej prózy, ktorá má názov Timravina studnička.  Svojimi  prednesmi potešili porotu i iných recitátorov, zabudli na starosti všedných dní a vďaka príbehom, ktoré prednášali sa stali odvážnejšími a veselšími.  Všetci traja reprezentanti našej školy  sú pre nás víťazmi,  pretože sa museli popasovať s rozsiahlymi textami i trémou. No najúspešnejším bol Marko Demko zo 4.B, ktorý vo veľkej konkurencii  najmladších  recitátorov získal nádherné druhé miesto.

Markovi srdečne blahoželáme k druhému miestu a recitátorkám prajeme veľa  šťastia, pohody, pokoja a ďalších úspechov a nech teta z Polichna, takto familiárne nazývali Boženu Slančíkovú,  drží nad nimi ochrannú ruku na každej recitačnej súťaži  a pomôže im zbaviť sa trémy a strachu!

• Plán mesta

• Do fotogalérie bol pridaný nový album Plán mesta.

Prepojením výtvarnej výchovy, pracovného vyučovania a vlastivedy sme zažili projektové vyučovanie. Vďaka výbornej tímovej spolupráci žiaci 3. C vytvorili plány svojho mesta.

• Projektové vyučovanie v 1. B triede

• Do fotogalérie bol pridaný nový album Projektové vyučovanie v 1. B triede.

Projektové vyučovanie  v 1. B triede

Učiteľ má v súčasnosti oveľa náročnejšiu úlohu v motivovaní žiaka, keďže už nie je pre neho jediným nositeľom nových informácií a často si  kladie otázky:

- Ako motivovať žiaka?

- Ako riadiť a usmerňovať edukačný proces tak, aby daná téma zaujala žiakov a oni boli jeho aktívnymi účastníkmi?

- Ako prepojiť danú tému so životom, a tak získať pozornosť žiakov?

Jednou z možností ako motivovať súčasného žiaka je projektové vyučovanie.

V 1. B triede počas 2 dní prebiehalo projektové vyučovanie Písmená v meste.

Cieľom projektu bolo zábavným spôsobom zopakovať písmená A, M, E, L. Upevniť čítanie a písanie slabík, slov a viet. Zopakovať si učivo z prvouky  Zmysly a z matematiky sčítanie a odčítanie do 6.

Celé dvojdnie bolo podporené pohybom, spevom a využitím výtvarných zručností žiakov. Žiaci si zopakovali učivo a zároveň sa zamýšľali sa nad problémovými úlohami napr.:

• Prečo sú dôležité stromy v meste ?
            • Čo spravíš, ak by si sa stratil v meste ?
            • Rozprávajte, prečo potrebujeme v meste oddychové zóny.

Počas dvoch dní sa prelínali predmety SJL, MAT,  PVO, TEV a VYV. Žiaci si rozvíjali jazyk a komunikáciu, odbúravali komunikačnú ostýchavosť. Takisto si osvojovali aj  prezentačné zručnosti. Projektové vyučovanie podporilo participáciu v edukačnom procese, prácu v tíme a upevnili sa priateľské väzby.