• Celoslovenská súťaž Hviezdoslavov Kubín

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Celoslovenská súťaž Hviezdoslavov Kubín.

      Celoslovenská súťaž Hviezdoslavov Kubín

       

      Naša recitátorka Vivienne Valcerová, žiačka 4. B triedy, ktorá pracuje pod vedením svojej triednej učiteľky  PaedDr. Márie Štefanovej zavŕšila svoju recitátorskú sezónu na celoslovenskej súťaži Hviezdoslavovho Kubína, ktorá sa konala 21.6.2023 v Dolnom Kubíne.

      Svojou prózou o Stratenej flaute pána Ananása  sa medzi najlepšími recitátormi, ktorí sa zišli z celého Slovenska umiestnila v bronzovom pásme.

      V 69. ročníku prestížnej a najznámejšej súťaže Hviezdoslavov Kubín zanechala stopu práve žiačka našej školy, ktorá reprezentovala zároveň aj okres Trebišov a Košický kraj.

       

      Gratulujeme a želáme ešte veľa ďalších úspechov!

     • Enviro deň

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Enviro deň.

      Enviro deň

      V dnešnom svete je pozitívny vzťah k životnému prostrediu veľmi dôležitý, pretože častokrát čelíme nevhodnému správaniu jednotlivcov, ako aj nevhodnej činnosti človeka na prírodu a na svoj vlastný priestor, v ktorom žijeme. Jedným zo spôsobov ako eliminovať a zbavovať sa negatívneho postoja k životnému prostrediu je prostredníctvom edukácie a výchovy žiakov na školách. Preto sme si zavolali na pomoc pracovníkov Chránenej krajinnej oblasti Latorica Trebišov a Regionálneho centra ochrany prírody v Prešove, aby sme prostredníctvom rôznych aktivít získali pozitívny vzťah k prírode. Na aktivitách sa zúčastnili žiaci 1. A, 3. B, IV. C. Dozvedeli sa, čo sú mokrade, aké sú chránené zvieratká a rastlinky, kde ich môžeme vidieť a stretnúť, ako sa máme správať v prírode. Žiaci boli  motivovaní a prístupní k daným úlohám a otázkam, kde to dokázali svojimi vedomosťami, zručnosťami, ale aj svojou tvorivosťou a fantáziou.

     • Englishstar

     • Englishstar je medzinárodná súťaž v anglickom jazyku pre žiakov základných škôl. Prebieha v deviatich kategóriách. Každá kategória je jeden ročník.  Dňa 27. apríla 2023 sa do tejto súťaže zapojili aj naši žiaci. Bolo ich 78 a  boli veľmi úspešní. Najúspešnejší žiaci získali 100 % -  Matúš Škvarkovský 1.B, Ella Fedorčáková 3.B, Ema Malčická 5.A, Alžbeta Sedláčeková 5.B a Radka Tóthová 9.A.

       Všetkým súťažiacim blahoželáme!

     • Motýlia šou v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Motýlia šou v Botanickej záhrade.

      Motýlia šou v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach

           Naši žiaci prváci a tretiaci navštívili Botanickú záhradu UPJŠ v Košiciach, kde si mohli zážitkovou formou prežiť bezprostrednú blízkosť motýľov. Medzi najväčšie motýle, ktoré mohli obdivovať, patrí druh Attacus atlas, ktorého rozpätie krídel môže dosahovať až 28 cm. Život týchto motýľov je však  v štádiu dospelého jedinca veľmi krátky a trvá zvyčajne len tri dni.

            Žiaci 1. A, 1. C a 3. B  sa dozvedeli mnoho zaujímavosti zo života motýľov a tropických rastlín. Počas prehliadky botanickej záhrady žiakov zaujala zbierka preparovaného hmyzu, škorpiónov a pavúkov v insektáriách. 

           Po dlhšej prechádzke sa žiaci presunuli do obľúbenej reštaurácie McDonald,  kde už čakali pracovníci s pripravenými balíčkami, v ktorých nechýbalo prekvapenie.

             Počas prechádzky  medzi exotickými druhmi motýľov a exotickými rastlinami nadobudli žiaci rôzne emócie a nezabudnuteľné zážitky, ktoré zúžitkujú pri ďalšom „stretnutí" s prírodou.

       

       

       

     • Najkrajšia trieda

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Najkrajšia trieda.

      Najkrajšia trieda

      V apríli v rámci mesiaca lesov sme si my, zástupcovia školského parlamentu, pre žiacke kolektívy našej školy pripravili súťaž o najkrajšiu triedu. Hodnotili sme čistotu triedy, separáciu odpadu, útulnosť triedy, nástenku a celkový dojem, ktorý v nás trieda zanechala. Podľa týchto kritérií sa na prvom stupni našej školy umiestnili:

      na 1. mieste 2. B,

      na 2. mieste – 1. B,

      na 3. mieste – 3. A

      a na druhom stupni našej školy sa umiestnili:

      na 1. mieste - 6. A,

      na 2. mieste – 5. B,

      na 3. mieste – 9. C.

      Víťazom srdečne blahoželáme a dúfame, že sladká odmena bude pre všetky triedy inšpiráciou do budúcna.

     • Teplákový majáles

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Teplákový majáles.

      Teplákový majáles, 26.05.2023, 18:00 hod.

      Škola nie je len miestom, kde nasávame nové poznatky, ale aj miestom, kde sa dokážeme spolu pozhovárať a zabaviť. A taký bol aj náš teplákový majáles. V piatok 26.mája sme sa stretli a bez ohľadu na ročník a triedu, z ktorej pochádzame, sme sa spolu zabavili, zasúťažili a zatancovali si. A ak sme si neodniesli domov pekný darček z tomboly, tak určite sme odchádzali s peknými zážitkami a s dobrým pocitom z príjemne stráveného večera v kruhu priateľov.

     • Čokoládová tretra 2023 Košice

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Čokoládová tretra 2023 Košice .

      Naši malí športovci sa 12.6.2023 zúčastnili súťaže Čokoládová tretra v Košiciach. Súťažili v bežeckých disciplínach na 100, 200 a 300 metrov. V nemalej konkurencii 600 súťažiacich sa im podarilo obsadiť slušné miesta, za ktoré sa nemusia hanbiť. Do budúcna im želáme veľa úspechov v ďalších súťažiach pri reprezentácii našej školy.

     • Stroj na jednotky

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Stroj na jednotky .

      Stroj na jednotky je špeciálna online súťaž zameraná na domáce zážitkové učenie a vzdelávanie sa žiakov. V priebehu celého školského roka riešia žiaci úlohy zo slovenčiny, matematiky a anglického jazyka. Sme radi, že aj naši žiaci sa do tohto programu každý rok zapájajú. Tento rok sa veľmi tešíme z úspechu nášho žiaka, Richarda Košaru z 5.A, ktorý získal 1. miesto v rámci Košického kraja a 2. miesto v rámci Slovenska v kategórii 5. ročník ZŠ. Srdečne blahoželáme!

     • Štvrtáci v Tatrách

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Štvrtáci v Tatrách.

      Štvrtáci v Tatrách

      Štvrtáci vymenili školské lavice, tabuľu a kriedu za vyučovanie na čerstvom vzduchu. V krásnej tatranskej prírode sme strávili týždeň  a učili sa priamym pozorovaním, skúmaním aj lozením po tatranských chodníčkoch. Odlúčenie od rodičov nás preverilo a vycvičilo v samostatnosti aj zodpovednosti , utužili sme  vzťahy, veľa sa smiali a spoznali sa navzájom ešte viac. Domov sme sa vrátili šťastní, zdraví a s nezabudnuteľnými zážitkami.

     • Úspech žiakov v športe

     •  Dňa 28.5.2023 sa v Bardejove uskutočnilo 3. kolo ligy a zároveň Majstrovstvá východoslovenského kraja v jude. Žiaci z našej školy pod vedením trénera Babjaka získali 4 zlaté medaily: 

      Alex Kopas, Nela Kopasová, Martina Škvarkovská, Mirka Škvarkovská

      Srdečne blahoželáme!

     • Charity run

     • Dňa 4.6.2023 sme sa ako škola zúčastnili športovo -kultúrneho podujatia Charity run. Absolvovali sme niektoré z disciplín a žiaci našej školy boli úspešní v behu na 5 km: na 1. mieste sa umiestnili žiak 8.A triedy Denis Tóth a na 2. mieste žiak 9.A triedy Šimon Karvaš... srdečne blahoželáme! 

      Vypomáhali sme aj organizačne - pred školou sme postavili a obsluhovali občerstvovacie stanovište s vodou. Všetkým zúčastneným ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy.

     • Beseda s chovateľom dravých vtákov

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Beseda s chovateľom dravých vtákov.

      Beseda s chovateľom dravých vtákov

      Ustálené slnečné počasie priam láka opustiť naše triedy a získavať vedomosti na čerstvom vzduchu. Žiakom 4. C sa naskytla jedinečná príležitosť a pozvali medzi seba p. Ľubomíra Englera  - sokoliara a kynológa, správcu chovnej stanice v Sečovciach. Spomínaný milovník prírody a dravých vtákov sa vo Francúzsku spolupodieľal na pokuse o zápis sokoliarstva do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Unesco, kde je od roku 2019.

      Porozprával nám o výcviku dravých vtákov, ale aj o nemocnici, kde ich chráni a stará sa o zranených jedincov. Dychtivo sme hltali jeho cestovateľské zážitky z Kazachstanu či Afriky, pikošky o kŕmení, chove, o poľovačkách s dravcami.  Zaspomínal aj na boj proti havranom v meste Poprad a  predstavil  dravcov aj ako aktívnu strážnu službu našich viníc v Tokajskej oblasti.

      Neopísateľným zážitkom bolo, že sme si jeho zverencov mohli obzrieť zblízka, pohladkať a podržať na chvíľku myšiaka, orla, sokoly aj nádhernú sovičku -  dvojníčku rozprávkovej Rozárky z Popolušky.  Stretnutie s p. Englerom a jeho dravcami sa určite zaradí k našim najkrajším zážitkom zo 4. ročníka .

     • Úspešní reprezentanti z našej školy !

     •        Úspešní reprezentanti z našej školy !

      ·         

      Byť v pohybe, venovať sa športu a rôznym pohybovým záľubám sa oplatí. Svedčí o tom úspech našich žiakov v tanečných súťažiach. Julianka Sabová zo 6.A a Jakub Iľko zo 7.A  zaznamenali veľký úspech na súťaži, ktorá sa konala 20.5.2023 v Žiari nad Hronom. Zúčastnili sa majstrovstiev Slovenska v plesových choreografiách a exhibíciách 2023. V plesových choreografiách sa so svojím tímom umiestnili na 1.mieste v latinsko - amerických tancoch v kategórii Junior a získali titul Majstra Slovenska. Zároveň postupujú na Európsky pohár, ktorý sa uskutoční v jeseni tohto roku. Julianka a Jakub tancujú od útleho detstva, ale tanečný pár tvoria od roku 2021. Absolvovali súťaže v rámci Slovenska. Svedčí o tom množstvo ocenení, ktoré získali vo svojej kategórii v latinsko-amerických a štandardných tancoch.

      Sme na nich veľmi hrdí, blahoželáme  k nádhernému víťazstvu a prajeme, aby sa im aj naďalej darilo! 

       

     • Krajské kolo vo vybíjanej žiačok ZŠ

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Krajské kolo vo vybíjanej žiačok ZŠ.

      Krajské kolo vo vybíjanej žiačok ZŠ

       

      V Košiciach sa konalo dňa 26.5.2023 krajské kolo vo vybíjanej žiačok ZŠ. Žiačky našej školy (Domoradová Natália zo VII. A, Burdová Soňa, Knežová Jana, Kusová Terézia, Lajošová Nela, Naďová Alžbeta zo VII. C, Maďarová Laura, Petrová Lora, Sorochan Sofiya, Zuščáková Lívia zo VII. D, Maňková Simona zo VI. A) po úspešnej reprezentácii v okresnom kole si mohli zmerať sily zo žiačkami z iných ZŠ Košického kraja.

      Súťažilo 5 družstiev v dvoch skupinách. Po výhre v skupine sa naše žiačky stretli z druhým najlepším tímom z druhej skupiny. Vybojovali si postup do finále, kde výbornou hrou a zanechaním svojho srdca na ihrisku vyhrali. 1. miestom na kraji si žiačky zabezpečili postup do celoštátneho kola do Šamorína.

      Žiačkam patrí veľká gratulácia a držíme im prsty na celoštátnom kole, ktoré sa uskutoční 13. - 14. júna. 2023 v športovom komplexe X-bionic sphere v Šamoríne.

     • Biblická olympiáda

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Biblická olympiáda.

      Biblická olympiáda

      V dňoch 22. - 23. mája 2023 sme sa zúčastnili so žiačkami Sofiou Lovasovou, Laurou Maďarovou a Viktoriou Hamžíkovou celoslovenského kola Biblickej olympiády. Olympiáda prebiehala v Šaštíne. Prvý deň mal charakter výletu, ktorý sme strávili v mestečku Skalica a druhý deň bol súťažný. Naše žiačky obsadili krásne 8. miesto.

      Víťazkam srdečne blahoželáme!

     • OSVETOVÁ KAMPAŇ PRE ŠKOLY - ZNEČISTENIE OVZDUŠIA Z DOPRAVY

     •  Žiaci školy sa zapojili do projektu, ktorého cieľom bolo zistiť nežiadúci vplyv dopravy na stav ovzdušia v okolí školy. Znečistenie ovzdušia je hlavnou environmentálnou hrozbou pre verejné zdravie v Európe, vrátane SlovenskaRiziko ochorení zapríčinených environmentálnymi faktormi, je väčšie u detí ako u dospelých.

      Ochorenia z detstva ovplyvňujú zdravie v dospelosti. Oxid dusičitý, ktorý sme merali, je kľúčovým prekurzorom rady sekundárnych znečisťujúcich látok, ktoré majú negatívne účinky na ľudské zdravie.  Jedným z hlavných zdrojov znečisťovania ovzdušia je doprava. Meracie prístroje boli pre porovnanie umiestnené pred školou (pri hlavnej ceste) a za školou na ihrisku.

      Súčasťou aktivít projektu je aj výtvarná súťaž, ktorej sa zúčastňujeme. Umiestnenie v súťaži je podmienené hlasovaním. Prosíme o Váš hlas hlasovaním na adrese: https://dnesdycham.populair.sk/vytvarna-sutaz-2023-hlasuj-za-plagat/75

      O výsledkoch meraní budú žiaci zapojení do projektu informovať ostatných žiakov školy.

  • Kontakty

   • Základná škola
   • +421566684416
   • Telefón učtáreň: 056/6724223
   • M. R. Štefánika 910/51 07501 Trebišov Slovakia
   • IČO: 035541113
   • DIČ: 202 166 34 79
   • Riaditeľka školy: RNDr. Iveta Kučerová Telefón: 056/6684416, 0901 704 093
   • Zástupkyňa riaditeľky pre 1. stupeň a ŠKD: Mgr. Renáta Lapitková, email: lapitkova@zsmrstv.edu.sk, telefón: 0903 645 685
   • Zástupkyňa riaditeľky pre 2. stupeň: PaedDr. Božena Vašková, email: zastupkyna@zsmrstv.edu.sk, telefón: 0903 645 685
   • Vedúca školskej jedálne: Monika Dulovičová, email: jedalen@zsmrstv.edu.sk, telefón: 0903 644 841